Poradnik użytkowania i konserwacji rolet

Bydgoski SERWIS Okien Drzwi i Rolet - Poradnik użytkowania i konserwacji rolet

Poprawne użytkowanie

Instalując rolety zewnętrzne, każdy z użytkowników ma nadzieję na jak najdłuższy okres ich bezproblemowego użytkowania, unikając przy tym dodatkowych kosztów mogących wynikać z konieczności wymiany poszczególnych elementów. Ten artykuł ma na celu przedstawienie pewnych aspektów, który umożliwi długotrwałe użytkowanie rolet.

Zacznijmy od procesu podnoszenia i opuszczania rolety, który różni się w zależności od rodzaju napędu w jaki wyposażona jest roleta. W przypadku, gdy mamy do czynienia z napędem elektrycznym cały proces ogranicza się jedynie do wciśnięcia przycisku powodującego rozwinięcie się, bądź zwinięcie kurtyny. Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy dysponujemy napędem ręcznym, na przykład na linkę, taśmę bądź korbę.

Niezależnie od tego w jakiego rodzaju napęd nasza roleta jest wyposażona, należy upewnić się czy proces rozwijania/zwijania pancerza odbędzie się bezproblemowo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy na drodze kurtyny nie występują żadne ozdoby lub inne przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę. Napotkanie takiej przeszkody przez kurtynę rolety może doprowadzić do jej uszkodzenia. Takimi utrudnieniami mogą być również zanieczyszczenia, które wówczas trzeba delikatnie usunąć.

Kategorycznie zabrania się ściągania bądź podwijania pancerza przy użyciu rąk lub innego rodzaju narzędzi. Może to doprowadzić do awarii rolety, co może nieść za sobą dodatkowe koszty. W przypadku wystąpienia problemów z silnikiem, bądź innym elementem nie wolno przeprowadzać napraw i modyfikacji na własną rękę. Najlepiej do takich zadań skontaktować się z fachowym serwisem.

Wracając do procesu rozwijania/podwijania rolety przy użyciu silnika elektrycznego warto odnotować fakt, że tryb pracy takiego silnika jest przerywany. Maksymalny, ciągły czas pracy nie powinien przekraczać 4 minut. Po upływie tego czasu powinno się zostawić silnik w spoczynku do momentu aż ostygnie.

W przypadku napędów ręcznych, jakimi są zwijacz, taśma oraz korba również występują wskazówki i ostrzeżenia co do ich użytkowania.

Gdy mamy do czynienia ze zwijaczem lub taśmą należy:

  • Unikać gwałtownych ruchów linki/taśmy
  • Wciągać i zwijać roletę w jednakowym tempie
  • Unikać przesuwania ręki na prawo i lewo, aby uniknąć nierównomiernego nawinięcia się linki/paska

Napęd na korbę:

  • Kręcić korbką do momentu gdy wyczuwalny będzie zwiększony opór
  • Zaprzestać rozwijania/podwijania rolety w momencie, gdy natrafimy na przeszkodę
  • Nie kręcić na siłę, aby nie spowodować uszkodzeń i odkształceń
  • Unikać zbyt dużego kąta nachylenia korby

Konserwacja i czyszczenie

Konserwacja rolety w głównej mierze polega na okresowym jej czyszczeniu. Roletę należy czyścić w stanie spoczynku, najlepiej w przy całkowitym rozwinięciu pancerza. Nie wymagane są szczególne środki czyszczące. Bardzo dobrze sprawdzą się ogólnie dostępne łagodne środki myjące. Kategorycznie zabrania się używania substancji żrących oraz takich, które mogą spowodować zarysowanie powierzchni. Jako narzędzie myjące idealnie spełni się miękka szmatka.