Nie każdy wie, że niepoprawne użytkowanie drzwi może doprowadzić do ich uszkodzenia lub co gorsza zniszczenia. Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnymi drzwiami należy stosować się do kilku zaleceń ich użytkowania.
Podstawowym błędem użytkowników drzwi jest sposób ich zamykania. Wiele osób zamyka drzwi na tak zwane „klapnięcie”, pomijając tym samym użycie klamki. W takich sytuacjach drzwi potrafią się odbić i nie dość, że się nie zamkną, to występuje również ryzyko ich uszkodzenia. Najbardziej narażony jest zamek, który po wielokrotnym niepoprawnym zamknięciu drzwi może odmówić posłuszeństwa.
Dla drzwi wewnątrzlokalowych bardzo istotne są również czynniki atmosferyczne występujące w pomieszczeniu, gdzie drzwi są eksploatowane. Ważnym aspektem jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu (poziom wilgotności powinien mieścić się w przedziale od 40 do 60%), dobra jego wentylacja oraz temperatura.
Równie ważne co poprawne użytkowanie jest odpowiednie czyszczenie drzwi i ich pielęgnacja. Zależnie od materiału z jakiego wykonane są drzwi oraz ich rodzaju należy używać specjalnie przygotowanych dla nich preparatów. Na przykład drzwi drewniane powinny być czyszczone środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna.
Ważne w czyszczeniu drzwi jest unikanie silnych środków chemicznych oraz narzędzi, które mogą powodować zadrapania, zarysowania i uszkodzenia. Szyby w drzwiach najlepiej czyścić środkami przeznaczonymi do mycia szkła.
Konserwację drzwi, niezależnie od ich rodzaju, należy wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Idealnymi porami dla tego procesu jest początek jak i koniec sezonu zimowego. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Najlepiej wykonywać prace konserwacyjne w momencie gdy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza.
Pierwszym punktem do wykonania jest konserwacja powierzchni drzwi. Zależnie od materiału z jakiego są one wykonane, należy dobrać odpowiedni środek do pielęgnacji. W przypadku drzwi drewnianych najlepiej sprawdzi się mleczko do pielęgnacji drewna.
Równie ważnymi elementami, które należy zakonserwować są elementy zamka. Do wkładek zamkowych powinno się przeznaczyć preparaty smarujące. Z kolei do elementów ruchomych zamka idealnie sprawdzi się olej wazelinowy.
Warto sprawdzić stopień przylegania skrzydła drzwi do ościeżnicy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy je wyregulować. Można to wykonać samodzielnie lub skorzystać z fachowego serwisu.
Drzwi można wyposażyć w różnego rodzaju klamki oraz inne dodatkowe akcesoria, jak na przykład rozmaite szyldy czy zamki drzwiowe. W przypadku gdy pomieszczenia, do których mają zostać zainstalowane drzwi wymagają lepszej wentylacji, można zdecydować się na dodatkowe wywietrzniki powietrza w drzwiach. Ma to częste zastosowanie w łazienkach i toaletach.